top of page

Get The App

The EASIEST way to plan and enjoy your weekend in Millvale!
Make your own schedule, view the map for the event, find out more 
information about the performers and artists.

google-play.png
app-store-logo-e1556716843230-624x219.pn

BAR 3

Crombie

Adam Bleil Quartet

enso orchestra

Kyle Greene Band

6:00: PM

7:00: PM

8:00: PM

9:00: PM

COUSINS LOUNGE

Jade Eye

David Hipchen

Devin Sherman

Devin Russian

Lightnin L.D.

Casey Lako

Zachary Lee

7:30: PM

8:10: PM

8:50: PM

9:30: PM

10:10: PM

10:50: PM

11:30: PM

DOUBLE L BAR

Overload in Stereo

The Chad Sipes Stereo

Subarctic Beach Party

Find Ethel

Airbrake

7:20: PM

8:20: PM

9:20: PM

10:20: PM

11:20: PM

GAP PARK

Steel Mill Rising

The Shiners

Craig Veltri and The Vagabonds

Amanda James

7:00 PM

8:00 PM

9:00 PM

10:00 PM

HAROLD'S HAUNT

Pappy from theCAUSE

Reflect and Reform

Adam Rauf

Darcy Saint

The Living Street

6:50: PM

7:30: PM

8:10: PM

8:50: PM

9:30: PM

MR. SMALLS BUTLER ST.

Quinn Volpe

Chelsea Biehl

The Lost Causes

Adam Fitz

6:30: PM

7:10: PM

8:00: PM

9:00: PM

MR. SMALLS THEATRE

Diiviine music

Ms. Tenaj

FRH Golden

King Mar

lys scott deluxe

Lexa Terrestrial

Abstract Theory

6:30 PM

7:20 PM

8:00 PM

8:50 PM

9:30 PM

10:20 PM

11:00 PM

SMOKEY'S TAVERN

The Optimists

The Stompedes

No X in Nixon

Dumplings

7:00 PM

8:00 PM

9:00 PM

10:00 PM

COMMUNITY CENTER

Princess

Fall off the earth

Belvebuth

Windchimes

Kicked in the head by a horse

a Wether Ram

6:00 PM

7:00 PM

8:00 PM

9:00 PM

10:00 PM

11:00 PM

CAESAR'S ALE HOUSE

COMEDY

Erick Williams

Zach Funk

Andy Mango

Brandon Johnson

Eric Damon

Jesse Feng

Vinny P

deen 2000

Chris Duvall

Logan Gatenby

Chris Nakis

Matt Boe

Joe Szalinski

Jared Helfer

abigail elias

Blake Scala

Jeff Fieldhouse

 

8:00PM

8:10PM

8:20PM

8:25PM

8:30PM

8:35PM

8:40PM

8:45PM

8:50PM

8:55PM

9:00PM

9:05PM

9:10PM

9:15PM

9:20PM

9:25PM

9:30PM

GRIST HOUSE

Sedona

moontown

Mother of Earl

Paging Doctor Moon

6:30: PM

7:30: PM

8:30: PM

9:30: PM

LUMBERJAXES

The Shameless Hex

Go For The Gold

The Maplewaves

The Liberty Tubes

6:30 PM

7:30 PM

8:30 PM

9:30 PM

THE FUNHOUSE AT MR. SMALLS

Johnny and the Razorblades

Tiny Wars

Stereo Scandal

Liz Berlin

The Claws

Ghost Road

Royal Honey

The Cheats

The Legendary Hucklebucks

6:30: PM

7:15: PM

8:00: PM

8:45: PM

9:30: PM

10:15: PM

11:00: PM

11:45: PM

12:30: AM

THE MAPLE LEAF

(FORMER PANZA GALLERY)

Horace Whisper & the Empty Hand

Mirabelle Skipworth & The Brink Of

Madame Marlowe

vireo

Cody Piper

Langerr

6:20 PM

7:20 PM

8:20 PM

9:20 PM

10:20 PM

11:20 PM

STRANGE ROOTS

Tom Batchelor Band

Kemical Kemileon

Ras Prophet

Truth&Rites

6:20 PM

7:20 PM

8:20 PM

9:20 PM

VFW POST 118

Z-Town street band

Dan Petrich

Jon Porobil

Goodtime Harry

7:40 PM

8:20 PM

9:00 PM

9:40 PM

ART BUS ON 
BUTLER ST.

Your Siiick

Middle Children

Jynx

Oliver Hufford

Oh This Slaps

Dizzy Woosh

From Red Sun

12:40 PM

1:40 PM

2:40 PM

3:40 PM

4:40 PM

5:40 PM

6:40 PM

BUTLER ART ST.

Dan Bednarczyk

Hemlock for Socrates

Aliquid Novi

Melina Bowser

Katie Roman Music

Bia Dao

The Jakarta Method

the Alfomega

302_Dave

DepravedPope

Rave Mustaine

Pittsburgh Open Decks

DJ Dini Daddy

Attic Records Sound System

1:50 PM

2:30 PM

3:10 PM

3:50 PM

4:30 PM

5:10 PM

5:50 PM

6:30 PM

7:30 PM

8:15 PM

9:00 PM

7:30 PM

9:45 PM

7:30 PM

COMMUNITY CENTER

Grybus

Makeshift Urn

Winchester Ghosts

Shadow of Corvus

Star Viper

Strangers

Horehound

gloom doom

Feast on the Fallen

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

8:00 PM

9:00 PM

DOUBLE L BAR

Familiar Horizon

Petsitter

Dream Home

Mellowscape

all my friends are cats

Sommelier

Boy Wonders

Mino Pino

Warehouse 11

Pete Bush and the Hoi Polloi

Dayz Off

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

8:00 PM

9:00 PM

10:00 PM

11:00 PM

GAP PARK

Aristotle Jones

Ferdinand the Bull

DEREK WOODS BAND

The Roof

Herbivore

Kahone Concept

Princess Nostalgia

dopamine

GENE THE WEREWOLF

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

8:00 PM 

9:00 PM 

10:00 PM

GARDENS SOLO/DUO

Jarrod Roe

Matt Pitschman

Amy Mmhmm

Brian Junker

Aloha Salvation

Dan Stonerook

My Politic

Lounna

Ukulele Mollie

Danny Rectenwald

1:30: PM

2:10: PM

2:50: PM

3:30: PM

4:10: PM

4:50: PM

5:30: PM

6:10: PM

6:50: PM

7:30: PM

HAROLD'S HAUNT

Fermented Beats

Luminosa

Lauren DeMichiei

Alyssa Hankey

Casey Catone

Jay Michaels

Tomorrow, When

Take Me With You

PRPL CHLD

Ki Lyrics

Diz The Poet

2:00 PM

3:00 PM

3:40 PM

4:20 PM

5:00 PM

5:40 PM

6:20 PM

7:10 PM

9:10 PM

9:50 PM

10:30 PM

LUMBERJAXES

Washed Up

cokeworks

FOAMER

Danvers

Another Cheetah

The Sneaky Heat Missiles

Sunny Daze and the Weathermen

God Hates Unicorns

2:20 PM

3:20 PM

4:20 PM

5:20 PM

6:20 PM

7:20 PM

8:20 PM

9:20 PM

THE FUNHOUSE AT MR. SMALLS

FEATURE EVENTS

Paul Luc (Full Band)

AcoustiCafe Open Stage

COMEDY BLOCK

Erick Williams

Special Guests

Abby Elias

Chris Scriva

Ellen Lundie

Zivan Vasquez

Addy Petschke-Haas

Asher O’Briant

Comedy: The Gathering

MUSICAL ARTISTS

The Subclass

HAVEN STATE

LYLYTH

Hearken

 

2:00 PM

3:00 PM

 

5:00PM

5:10PM

5:40PM

5:50PM

6:00PM

6:10PM

6:20PM

6:30PM

6:40PM

 

8:00 PM

9:00 PM

10:00 PM

11:00 PM

PLAYGROUND

Rebel Revolver

SUREFIRE

Soulios

Caleb Kopta

Yes Yes A Thousand Times Yes

Old Neon

Dream The Heavy

savesomeone

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

8:00 PM

SIDELINES

Timothy Vaks

Malik Long

Samantha Press

Ira Soul

Cameron Warren

Sidney Yaphit

Melodiq

1:00 PM

1:40 PM

2:20 PM

3:00 PM

3:40 PM

4:20 PM

5:00 PM

STRANGE ROOTS

Grand Piano

Devin Moses & The Saved

Neon Witch Parade

Tempered

Black Ridge

DiLisio

Bitter Coast

The Snipped

2:20 PM

3:20 PM

4:20 PM

5:20 PM

6:20 PM

7:20 PM

8:20 PM

9:20 PM

THE MAPLE LEAF

(FORMER PANZA GALLERY)

SPOKEN WORD ARTISTS

Charlie Brice

Chelsea Margaret Bodnar

Jalina McClarin

Robert Walicki

James Croal Jackson

Roberta Hatcher

Maiya Bennett

Jesse Welch

Jonathan Sima

Sarah Rose

MUSICAL ARTISTS

2C

Cpx3

JKJ

Harley Dyse

Just Those Guys

Dat Boi Dayton

ShugMac

Dioneesus

 

2:00PM

2:15PM

2:30PM

2:45PM

3:00PM

3:30PM

3:45PM

4:00PM

4:15PM

4:30PM

 

5:30 PM

6:10 PM

6:50 PM

7:40 PM

8:40 PM

9:20 PM

10:00 PM

10:50 PM

BAR 3 

Mysterious Broadcast

Westinghouse Atom Smasher

Moonshine Jasmine

Dinnerbell Road

Red Star Sky

Zach Rovito & The Rustbelt Rhythm

2:40: PM

3:40: PM

4:40: PM

5:40: PM

6:40: PM

7:40: PM

CAESAR'S ALE HOUSE

Evan Lybrand

Joe Paul

Chance Foley

Outside Eliza

Mark Dignam

Copperstone

Pierson and Carr

Georgia English

Ryan Caldwell

Jordan Russell

Royal Haunts

ALBVS

2:00 PM

2:40 PM

3:20 PM

4:00 PM

4:40 PM

5:20 PM

6:00 PM

6:40 PM

7:20 PM

8:00 PM

8:40 PM

9:20 PM

COUSINS LOUNGE

Andrew Slater and the Wickies

Joe Matzzie Twa

Blues Attack

The Berrys

The Rusty Shackles

The Freeloaders

Thirteen Bends

Juke House Drifters

Stellar’s Jay

Adrian Niles

Akrasia

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

8:00 PM

9:20 PM

10:00 PM

10:40 PM

11:20 PM

ELEMENT CHURCH

Picture Day

Sulwe Okoko

Blind Colours

Bad Judgement

The Marigolds

Times New Wrestlers

2:20 PM

3:20 PM

4:20 PM

5:20 PM

6:20 PM

7:20 PM

GARDENS MAIN STAGE

Father Sage

Ezra's Authentic Snake Elixir

Madeline Jo & Friends

Dirty Old Mill

Mountains Meet The Moon Band

Steve Ludwig and the Casual Hobos

Pittsburgh Labor Choir

12:00 PM

1:00 PM

2:00 PM

3:00 PM

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

GRIST HOUSE

School of Athens

Water Fountain Coins

Frame and Mantle

Bad Custer

Working Breed

Flashpoint Run

Cherry Tree

Luke and The Second Coming

2:20 PM

3:20 PM

4:20 PM

5:20 PM

6:20 PM

7:20 PM

8:20 PM

9:20 PM

LIBRARY

Andrew Bicsey

Elliot Pullen

Terry Goulding

Sam Caloiero

Carrie Collins

Jake Didion

Behind with Knives!

Carly

Day By Day

12:10 PM

12:50 PM

1:30 PM

2:10 PM

2:50 PM

3:30 PM

4:10 PM

4:50 PM

5:30 PM

MR. SMALLS BUTLER ST.

Rover

Jeff Taylor

Wild Blue Yonder

The Other Bugs

Anne Eliza

Sunset Drive

The Keep It Downs

PosterChild

Jessica Bella Band

1:00 PM

1:50 PM

2:50 PM

3:50 PM

4:50 PM

5:50 PM

6:50 PM

7:50 PM

8:50 PM

MR. SMALLS THEATRE

The Book Club

Law Jaw

The Burnrides

Tokyo Sayonara

iNCO FIdO

Millvin and the Etnoids

Bottle Rat

Plasmid

fuck yeah, dinosaurs!

Dead Batteries

The Filthy Lowdown

World's scariest police chases

2:00 PM

2:50 PM

3:40 PM

4:30 PM

5:20 PM

6:10 PM

7:00 PM

7:50 PM

8:40 PM

9:30 PM

10:20 PM

11:10 PM

SEDGWICK ST.

Fusion Illusion

The Labra Brothers

Miss Freddye's Blues Band

Timbeleza & the Pgh Samba Group

Polkamaniacs

King Fez

Mean Blue Planets

The Leaky Faucet Ensemble

Matt Otis and the Sound

12:20 PM

1:20 PM

2:20 PM

3:20 PM

4:20 PM

5:20 PM

6:20 PM

7:20 PM

8:20 PM

SMOKEY'S TAVERN

My Favorite Liar

The Lagunas

TRETRETRE

Griffen Handshake

The Biscuits

Killin’ Me

65 Rats

Blinder

4:00 PM

5:00 PM

6:00 PM

7:00 PM

8:00 PM

9:00 PM

10:00 PM

11:00 PM

THREE RIVERS TATTOO

Oli Alexander

OrangeG

Peter Drew

Tai Chirovsky, etc.

Nolan Jack

brad yoder

Kenny Sukitch

Wayne Beck

Johnny Stanec

Kennedy Jason

Lindsay Liebro

1:00 PM

1:40 PM

2:20 PM

3:00 PM

3:40 PM

4:20 PM

5:00 PM

5:40 PM

6:20 PM

7:00 PM

7:40 PM

VFW POST 118

Stone Cold Killer

Anxiety At Best

Victoria Fire

Angie Haze

Desolence

Dematus

GUIDES

DRAGONFLY EFFECT

1:40 PM

2:40 PM

3:40 PM

4:40 PM

5:40 PM

6:40 PM

7:40 PM

8:40 PM

bottom of page